fbpx
Jak (nie) myśleć o tekście w internecie?

Jak (nie) myśleć o tekście w internecie?

Poznaj zasady pisania treści internetowych - Webwritingu

Pisząc do internetu, musimy wziąć pod uwagę to, co czyni tekst zrozumiałym, czyli: do kogo go kierujemy, co jest najważniejsze, co chcemy przekazać. Ale to nie wystarczy, żeby napisać dobry artykuł, tekst sprzedażowy czy wpis na blogu. Treści muszą: mieć swoją architekturę, być dobrze zaprojektowane i atrakcyjne wizualnie.

Pisząc do internetu, musimy wziąć pod uwagę to, co czyni tekst zrozumiałym, czyli: do kogo go kierujemy, co jest najważniejsze, co chcemy przekazać. Ale to nie wystarczy, żeby napisać dobry artykuł, tekst sprzedażowy czy wpis na blogu. Treści muszą: mieć swoją architekturę, być dobrze zaprojektowane i atrakcyjne wizualnie.

Złap czytelnika, czyli krótko o tym, jak ważna jest część wizualna tekstów 

Treści w internecie rządzą się swoimi prawami. W przeciwieństwie do drukowanych (książek czy gazet), odbiorcy często nie czytają treści online od A do Z, a raczej skanują je i przeglądają, zatrzymując się na tych fragmentach, które najbardziej ich interesują. W związku z tym pisząc do internetu, powinniśmy patrzeć na tekst nie tylko pod kątem merytorycznym, ale też wizualnym. 

  • W internecie warstwa wizualna jest tak samo ważna, jak część merytoryczna (a czasem niestety ważniejsza – bez tego nawet najlepszy merytorycznie tekst przepadnie).
  • Pamiętaj, że użytkownicy internetu przeglądają wiele stron dziennie. Żeby zatrzymać czyjąś uwagę, musisz dobrze opakować treść wizualnie. Inaczej: należy zrobić, co się da, żeby pośród mnóstwa rozpraszaczy, filmów, memów, gifów, reklam i nagłówków internauta zatrzymał się na chwilę właśnie przy Twoim tekście. 
  • Wyjdź poza schemat – żeby przykuć uwagę odbiorcy, porzuć ramy szkolnego myślenia o pisaniu. Nadaj kształt temu, co chcesz przekazać, zaprojektuj tekst i zwizualizuj go. 

Webwriting, czyli jak tworzyć treści do internetu?

Zacznij od najważniejszego, czyli zasada odwróconej piramidy

Na początku artykułu umieść najważniejsze informacje i odpowiedzi na te pytania, których czytelnik szuka. Później możesz przejść do trochę mniej istotnych zagadnień. Dlaczego tak? Żeby internauta znalazł to, czego szuka, zanim się znudzi, albo zanim straci cierpliwość. Brutalne? Może odrobinę, ale tak to wygląda w internecie – najczęściej szukamy łatwo dostępnych i prostych rozwiązań, na których znalezienie nie trzeba poświęcać dużo cennego czasu.

Poza tym, jeśli przykujesz uwagę czytelnika, szanse, że przeczyta tekst do końca, znacznie wzrosną. 

Pisz dla człowieka – zwięźle i rzeczowo 

Zapomnij o dygresjach, długich i plastycznych opisach czy rozbudowanych metaforach. Gdy piszesz tekst użytkowy (a tym zajmuje się webriting), skup się na konkretach. Treść, którą tworzysz, powinna:

  • dostarczać konkretnych informacji,
  • wyczerpująco opisać zagadnienie,
  • być rzeczowa i zwięzła,
  • przedstawionych w sposób jasny i zrozumiały. 

Wszystko ma być podane na tacy. 

Ułatwiaj czytanie – dynamiczny i łatwy w odbiorze tekst

W internecie dużo się dzieje, a domeną treści jest dynamika. Zadbaj o to, żeby Twój tekst czytało się dobrze, dynamicznie, bez nudy i łatwo.

  • Unikaj równoważników zdań. 
  • Zwracaj się do czytelnika na Ty (chyba że piszesz specyficzny tekst branżowy, skierowany do osób, które mogłyby poczuć się obrażone taką poufałością). Skrócisz dystans i zdania. 
  • Zrezygnuj ze strony biernej i form bezosobowych – utrudniają czytanie. 
  • Staraj się, by Twój tekst nikogo nie pomijał. Unikaj form, które wskazują na płeć (chyba że piszesz np. do portalu dla kobiet). Zamiast pisać: „zrobiłeś”, „poszedłeś”, pisz: „robisz”, „idziesz”.  
  • Zrezygnuj ze zdań wielokrotnie złożonych (ale nie pisz też zbyt krótkich). 

Projektuj tekst wizualnie 

Tekst powinno dać się łatwo zeskanować wzrokiem. Dlatego:

  • Całość musi być czytelna i przejrzysta.
  • Zapomnij o długich blokach tekstu, bez podziału na akapity.
  • Podziel tekst na części, dodając śródtytuły. Dzięki nim czytelnik od razu będzie widzieć, jakie zagadnienie porusza dany fragment i gdzie znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytanie. 
  • Żeby łatwo było zawiesić wzrok na konkretnym fragmencie, stosuj podkreślenia, pogrubienia, wypunktowania, ramki i inne sposoby na wyróżnienie treści. 

Warto wiedzieć! Zasada litery „F”

Wzrok czytelnika porusza się najczęściej po torze litery F. Oznacza to, że odbiorca przeczyta w całości kilka pierwszych zdań. Później będzie przebiegał wzrokiem o tekście, trzymając się lewej krawędzi. Jest to więc dobre miejsce na zamieszczenie najważniejszych treści. W jaki sposób? Możesz po lewej stronie zamieścić:

  • mini infografiki,
  • wypunktowania,
  • wyróżnienia,
  • ramki z podsumowaniami.

Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Twój tekst nie powinien zmienić się w jedną wielką infografikę i same wyliczenia.

Dostarczaj aktualnych informacji 

Użytkownicy lubią korzystać z aktualnych danych. Korzystaj więc z najnowszych źródeł, bieżących artykułów i informacji, które są po prostu świeże i na czasie. Jeśli po napisaniu tekstu okaże się, że informacje się przedawniły, koniecznie go zaktualizuj. 

Pamiętaj o poprawności 

Poprawność językowa, stylistyczna i interpunkcyjna świadczy o profesjonalizmie i… ułatwia czytanie. Bez tego ani rusz. Źle postawiony przecinek czy literówka mogą nadszarpnąć Twój autorytet. Gdy napiszesz tekst, odłóż go na jakiś czas i wróć do niego np. następnego dnia. Korekta treści na gorąco zmniejsza obiektywizm.

Podsumowując, zadbaj o to, żeby czytelnik łatwo i szybko mógł odnaleźć interesujące go treści. Całość musi być przejrzysta, czytelna i atrakcyjna wizualnie. Pisz tak, żeby tekst można było z jednej strony przeskanować wzrokiem i wyłapać najważniejsze informacje, z drugiej, żeby chciało się czytać więcej. 

Przeczytaj również o Content Marketingu  i skontaktuj się z nami, a my wycenimy usługi bezpłatnie!