fbpx
Analiza zaangażowania

Analiza zaangażowania

Co brać pod uwagę, gdy chcesz zmierzyć zaangażowanie użytkowników w treści, które publikujesz?

Czy treści, które publikujesz na swojej stronie lub w social mediach są skuteczne? Jak bardzo angażują użytkowników i czy to, co zamieszczasz w sieci, ma wpływ na promocję Twojej marki oraz realne zwiększenie zysków? Sprawdź, jak i dlaczego mierzyć zaangażowanie odbiorców w treści.

Jak i dokąd scrollują użytkownicy? Sprawdź, co generuje zainteresowanie

Głębokość i szybkość scrollowania to jakościowe wskaźniki, które zyskują na popularności – coraz więcej ekspertów marketingu zwraca na nie uwagę. Możesz je mierzyć, dzięki różnym wtyczkom i narzędziom. 

Na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy. 

Jak głęboko?

Scrollujemy zarówno korzystając z laptopów, jak i, a może przede wszystkim, urządzeń mobilnych. Przewijamy, przewijamy, i przewijamy. Z całego tego szaleństwa przewijania może jednak wyniknąć coś pożytecznego. Co?

Sprawdź, które elementy Twojej strony szczególnie angażują użytkowników, a które są przez nich pomijane. Zbadaj, jak głęboko użytkownicy docierają, poruszając się po Twojej stronie. Co Ci to da? Będziesz wiedzieć, które treści rozwijać, a z których zrezygnować lub co zmodyfikować. Jeśli okaże się, że 70% osób odwiedzających Twoją stronę nie zatrzyma się na dłużej w miejscu, na którym najbardziej Ci zależy, za to ich uwagę przykuje grafika lub tabelka umieszczona pod koniec strony, będziesz mógł wysnuć wnioski na temat atrakcyjności kontentu.  

Jak szybko?

Zmierzenie prędkości scrollowania powie Ci:

  • po pierwsze czy Twoja strona jest na tyle interesująca, by użytkownicy przeglądali ją z zainteresowaniem,
  • po drugie, jak uważnie użytkownicy zapoznali się z informacjami i w których miejscach spędzili najwięcej czasu.

Te miejsca, w których odwiedzający zatrzymali się na dłużej, najprawdopodobniej są dla nich się najciekawsze. Szybkość scrollowania podpowie Ci, czy atrakcyjne dla odwiedzających wydają się grafiki, konkretne informacje lub typy tekstów, wykresy, tabele czy może jeszcze inne elementy. 

Quo Vadis, Użytkowniku? Ścieżki poruszania się po stronie 

Sposób poruszania się użytkowników po stronie pozwoli Ci wyłowić treści, które zachęcają do odwiedzenia innych podstron, np. oferty, konkretnych wpisów na blogu czy formularza kontaktowego. Możesz sprawdzić, czy są ścieżki, które wybiera najwięcej użytkowników, a także czy są takie miejsca w witrynie, które nie spełniają swojego zadania i nie odsyłają użytkowników na inne podstrony. Będziesz mieć też okazję do wytropienia tych miejsc, w których użytkownicy kończą wizytę na Twojej stronie. Jeśli jest to strona z podziękowaniami po zakupie, nie ma problemu. Ale jeśli Twoi potencjalni klienci lub czytelnicy odpadają po przeczytaniu konkretnego tekstu, lub sprawdzeniu oferty, będziesz wiedzieć, co należy poprawić. 

Share, share, share – udostępnianie treści w social mediach

W przypadku udostępniania treści sprawdza się zwykle zasada: im więcej i im częściej, tym lepiej. Treści z Twojej strony, które są najczęściej sharowane w social mediach, najprawdopodobniej są najbardziej interesujące dla użytkowników.

Jeśli przeanalizujesz, które treści były najczęściej podawane dalej w świat, zyskasz cenne informacje w kontekście kolejnych publikacji na stronie i rozwijania konkretnych kategorii. 

Z drugiej strony, jeśli zauważysz, że znaczna część ruchu na Twojej stronie pochodzi z konkretnych serwisów społecznościowych, zyskasz wiedze na temat kanałów komunikacji, które warto rozwijać. 

Warto wiedzieć! Jak mierzyć skuteczność kontent marketingu w social mediach?

A skoro już o mediach społecznościowych mowa, sprawdź, co warto monitorować, żeby wiedzieć, czy obrana strategia jest skuteczna. Mierz przede wszystkim: 

  • Wielkość ruchu – zwróć uwagę, jak rozkłada się na przestrzeni czasu.
  • Zasięgi, generowane przez konkretne posty i poszczególne typy postów. 
  • Reakcje na publikacje – liczby, które pokazują, ile osób zareagowało na post i tym samym, jaki jest poziom zaangażowania użytkowników. 
  • Liczbę obserwatorów.
  • Liczbę kontaktów z Twoją firmą poprzez social media. 

Skuteczność kontent marketingu – co mierzyć?

Oprócz zaangażowania w treści warto zmierzyć także skuteczność działań kontent marketingowych. Co sprawdzać? Przede wszystkim poniższe współczynniki. 

  • Współczynnik konwersji – odnosi się do zależności: liczba użytkowników, którzy mają styczność z publikowanymi przez Ciebie treściami vs. liczba osób, które zostają Twoimi klientami. Mierz, ile osób, które trafiają na Twoje treści, podejmuje pożądane przez Ciebie działania. 
  • Wysokość sprzedaży wygenerowanej przez kontent marketing – monitoruj zarówno liczbę leadów, jak i ich jakość oraz to, jakie realne przychody generują dla firmy. Jeśli działasz w e-commerce, bierz pod uwagę jednostki sprzedaży i jej wysokość.
  • Wielkość ruchu na stronie na przestrzeni czasu.
  • Liczba słów kluczowych w TOP 3, TOP 10 i TOP 100 na przestrzeni czasu.
  • Współczynnik klikalności (CTR) poszczególnych słów kluczowych w darmowych wynikach wyszukiwania. 

Dowiedz się więcej o marketingu internetowym

Podsumowując, warto mieć wiedzę na temat zaangażowania użytkowników i tego, jak poruszają się po Twojej stronie, co udostępniają i skąd przychodzą. Dzięki temu będziesz w stanie dobrać skuteczne metody działania, zainwestować w promocję odpowiednich treści i jeszcze bardziej zwiększyć ruch, a co za tym idzie – zwiększyć zyski. 

 

Napisz na biuro@brokermedia.pl aby otrzymać szybki, bezpłatny audyt strony internetowej!